Plugins - Schema &amp - en to ru translation catalogue (1282 entries)

en: Broadcast End
ru: Конец трансляции

en: Broadcast Start
ru: Начало трансляции

en: First scheduled broadcast
ru: Первая запланированная трансляция

en: Broadcast Name
ru: Название трансляции

en: Is Live Broadcast?
ru: Это прямая трансляция?

en: Upload failed.
ru: Загрузка не удалась.

en: unknown
ru: неизвестно

en: Please upload file.
ru: Пожалуйста, загрузите файл.

en: You do not have permission to upload files.
ru: У вас нет прав для загрузки файлов.

en: Security check failed.
ru: Проверка безопасности не пройдена.

en: Invalid request.
ru: Неверный запрос.

en: Item successfully duplicated. <a href="%s">Edit the new item</a>.
ru: Элемент успешно дублирован. <a href="%s">Редактировать новый элемент</a>.

en: Error duplicating post:
ru: Ошибка дублирования записи:

en: (Copy)
ru: (Копия)

en: Post creation failed, could not find original post.
ru: Создание записи не удалось, не удалось найти оригинальную запись.

en: Security check failed!
ru: Проверка безопасности не пройдена!

en: No post to duplicate has been supplied!
ru: Не указана запись для дублирования!

en: You do not have permission to duplicate posts.
ru: У вас нет прав для дублирования записей.

en: Duplicate %s
ru: Дублировать %s

en: Collection Type
ru: Тип коллекции

en: Content Url
ru: URL контента

en: HasMap
ru: Карта

en: Longitude
ru: Долгота

en: Torque Unit Code
ru: Код единицы крутящего момента

en: Torque Value
ru: Значение крутящего момента

en: Power Unit Code
ru: Код единицы мощности

en: Power Value
ru: Значение мощности

en: Displacement Unit Code
ru: Код единицы объёма

en: Displacement Value
ru: Значение объёма

en: Caption
ru: Подпись

en: Published Time
ru: Время публикации

en: Alignment Type
ru: Тип выравнивания

en: Content Reference Time
ru: Время ссылки на контент

en: Best Rating
ru: Лучший рейтинг

en: Property Image
ru: Изображение объекта

en: Type Of Bed
ru: Тип кровати

en: Number Of Beds
ru: Количество кроватей

en: Schedule Repeat Count
ru: Количество повторений расписания

en: Schedule Duration
ru: Продолжительность расписания

en: Course Workload
ru: Нагрузка курса

en: Course Mode
ru: Режим курса

en: Track URL
ru: URL трека

en: Track Name
ru: Название трека

en: Track In Album
ru: Трек в альбоме

en: Track Duration
ru: Продолжительность трека

en: Track Artist
ru: Исполнитель трека

en: Code Value
ru: Значение кода

en: Code Type
ru: Тип кода

en: Amenity Name
ru: Название удобства

en: Itinerary URL
ru: URL маршрута

en: Itinerary Description
ru: Описание маршрута

en: Itinerary Name
ru: Название маршрута

en: Itinerary Type
ru: Тип маршрута

en: Season Published Date
ru: Дата публикации сезона

en: Season Name
ru: Название сезона

en: Charater Description
ru: Описание персонажа

en: Charater Name
ru: Имя персонажа

en: Actor Name
ru: Имя актёра

en: Risk Factor
ru: Фактор риска

en: Sign Or Symptom
ru: Признак или симптом

en: Location PriceRange
ru: Диапазон цен местоположения

en: Location Telephone
ru: Телефон местоположения

en: Location URL
ru: URL местоположения

en: Location Address Region
ru: Регион адреса местоположения

en: Location Address Locality
ru: Населённый пункт адреса местоположения

en: Location Type
ru: Тип местоположения

en: Step Text
ru: Текст шага

en: Video Clip EndOffset
ru: Конечное смещение видеофрагмента

en: Video Clip StartOffset
ru: Начальное смещение видеофрагмента

en: Video Clip URL
ru: URL видеофрагмента

en: Video Clip Name
ru: Название видеофрагмента

en: Step Image
ru: Изображение шага

en: HowToTip Text
ru: Текст совета HowTo

en: HowToDirection Text
ru: Текст инструкции HowTo

en: Step Name
ru: Название шага

en: Tool Image
ru: Изображение инструмента

en: Tool URL
ru: URL инструмента

en: Accepted Answer Author Name
ru: Имя автора принятого ответа

en: Accepted Answer Author Type
ru: Тип автора принятого ответа

en: Accepted Answer Url
ru: URL принятого ответа

en: Accepted Answer Upvote Count
ru: Количество голосов за принятый ответ

en: Accepted Answer Date Created
ru: Дата создания принятого ответа

en: Accepted Answer Text
ru: Текст принятого ответа

en: Supply Image
ru: Изображение принадлежности

en: Supply URL
ru: URL принадлежности

en: Supply Name
ru: Название принадлежности

en: Schedule Name
ru: Название расписания

en: Organizer Email
ru: Email организатора

en: Organizer Phone
ru: Телефон организатора

en: Organizer URL
ru: URL организатора

en: Organizer Name
ru: Имя организатора

en: Performer URL
ru: URL исполнителя

en: Performer Name
ru: Имя исполнителя

en: Performer Type
ru: Тип исполнителя

en: Feed Element email
ru: Email элемента ленты

en: Feed Element Name
ru: Название элемента ленты

en: Offer Item Condition
ru: Состояние предлагаемого товара

en: Cons Text
ru: Текст недостатков

en: Pros Text
ru: Текст преимуществ

en: Created Date
ru: Дата создания

en: Item Name
ru: Название элемента

en: Value
ru: Значение

en: Property ID
ru: ID свойства

en: Athlete
ru: Спортсмен

en: Member Of (Organizations)
ru: Член (организаций)

en: Coach Name
ru: Имя тренера

en: Sport
ru: Вид спорта

en: Search URL Template
ru: Шаблон URL поиска

en: Review Aspect
ru: Аспект отзыва

en: Measurement Value
ru: Значение измерения

en: Measurement Reference
ru: Ссылка на измерение

en: Measurement Name
ru: Название измерения

en: Identification
ru: Идентификация

en: Valid In Country
ru: Действительно в стране

en: Valid In Name
ru: Действительно под именем

en: Audit Date
ru: Дата аудита

en: Certification Status
ru: Статус сертификации

en: Issued By URL
ru: URL выдавшего

en: Issued By Name
ru: Имя выдавшего

en: Copyright Holder
ru: Правообладатель

en: Audience Min Age
ru: Минимальный возраст аудитории

en: Max Players
ru: Максимум игроков

en: Min Players
ru: Минимум игроков

en: Game Items
ru: Игровые предметы

en: Live Blog Update
ru: Обновление живого блога

en: Coverage End Time
ru: Время окончания освещения

en: Coverage Start Time
ru: Время начала освещения

en: Place Name
ru: Название места

en: Audience
ru: Аудитория

en: Target URL
ru: Целевой URL

en: Target Name
ru: Целевое имя

en: Educational Framework
ru: Образовательная структура

en: Educational Level Term Set
ru: Набор терминов уровня образования

en: Educational Level URL
ru: URL уровня образования

en: Typical Age Range
ru: Типичный возрастной диапазон

en: Learning Resource Type
ru: Тип учебного ресурса

en: Review Count
ru: Количество отзывов

en: Knows Language
ru: Знает язык

en: Checkout Time
ru: Время выезда

en: Checkin Time
ru: Время заезда

en: Total Bathrooms
ru: Всего ванных комнат

en: Floor Size Unit Code
ru: Код единицы площади

en: Floor Size Value
ru: Значение площади

en: Occupancy
ru: Вместимость

en: Contains Place Additional Type
ru: Содержит дополнительный тип места

en: Subject Of URL
ru: URL темы

en: Subject Of Name
ru: Имя темы

en: Tourist Type
ru: Тип туриста

en: Actor
ru: Актёр

en: Director
ru: Режиссёр

en: Parent project
ru: Родительский проект

en: Mester Head
ru: Глава мастера

en: Mission Coverage Priorities Policy
ru: Политика приоритетов освещения миссии

en: Unnamed Sources Policy
ru: Политика неназванных источников

en: Actionable Feedback Policy
ru: Политика обратной связи

en: Verification FactChecking Policy
ru: Политика проверки фактов

en: Diversity Policy
ru: Политика разнообразия

en: Ethics Policy
ru: Политика этики

en: Corrections Policy
ru: Политика исправлений

en: Publishing Principles
ru: Принципы публикации

en: Parent Organization
ru: Родительская организация

en: Knows About
ru: Знает о

en: Qualifications ( Credential Awarded)
ru: Квалификации (присвоенные учётные данные)

en: Founding Date
ru: Дата основания

en: ContactPoint Telephone
ru: Телефон контактного лица

en: ContactPoint Type
ru: Тип контактного лица

en: Legal Name
ru: Юридическое название

en: ISWC Code
ru: Код ISWC

en: Lyrics
ru: Текст песни

en: Published Date
ru: Дата публикации

en: Book Format
ru: Формат книги

en: Number Of Page
ru: Количество страниц

en: Author Profile URL
ru: URL профиля автора

en: Artist
ru: Художник

en: In Language
ru: На языке

en: Drive Wheel Configuration
ru: Конфигурация ведущих колёс

en: Vehicle Configuration
ru: Конфигурация транспортного средства

en: Transmission
ru: Трансмиссия

en: Interior Color
ru: Цвет интерьера

en: Interior Type
ru: Тип интерьера

en: Identification Number
ru: Идентификационный номер

en: Number of Doors
ru: Количество дверей

en: Manufacturer
ru: Производитель

en: Model Year
ru: Год модели

en: Brank
ru: Марка

en: Weight
ru: Вес

en: Number Of Doors
ru: Количество дверей

en: Seating Capacity
ru: Вместимость

en: Fuel Efficiency
ru: Топливная эффективность

en: Fuel Type
ru: Тип топлива

en: Body Type
ru: Тип кузова

en: Model
ru: Модель

en: Occupation City
ru: Город профессии

en: Salary Last Reviewed
ru: Зарплата последний раз проверена

en: Salary Percentile90
ru: Зарплата 90-й процентиль

en: Salary Percentile75
ru: Зарплата 75-й процентиль

en: Salary Percentile25
ru: Зарплата 25-й процентиль

en: Salary Percentile10
ru: Зарплата 10-й процентиль

en: Salary Median
ru: Медианная зарплата

en: Salary Duration
ru: Период зарплаты

en: Salary Currency
ru: Валюта зарплаты

en: Estimated Salary
ru: Предполагаемая зарплата

en: Occupation Description
ru: Описание профессии

en: Occupation Name
ru: Название профессии

en: Qualifications
ru: Квалификации

en: Brand
ru: Бренд

en: Owns
ru: Владеет

en: Knows
ru: Знает

en: Seeks
ru: Ищет

en: Alumni Of
ru: Выпускник

en: Affiliation
ru: Принадлежность

en: Sponsor
ru: Спонсор

en: Thread
ru: Ветка

en: Company ( Works For )
ru: Компания (работает в)

en: Job Title
ru: Должность

en: Nationality
ru: Национальность

en: Member Of
ru: Член

en: Date of death
ru: Дата смерти

en: Birth Place Country
ru: Страна места рождения

en: Birth Place Postal Code
ru: Почтовый индекс места рождения

en: Birth Place Region
ru: Регион места рождения

en: Birth Place Locality
ru: Населённый пункт места рождения

en: Date Of Birth
ru: Дата рождения

en: Gender
ru: Пол

en: Colleague
ru: Коллега

en: Sibling
ru: Брат/сестра

en: Parent
ru: Родитель

en: Spouse
ru: Супруг(а)

en: Family Name
ru: Фамилия

en: Given Name
ru: Имя

en: Additional Name
ru: Дополнительное имя

en: Honorific Suffix
ru: Почётный суффикс

en: Honorific Prefix
ru: Почётный префикс

en: DateCreated
ru: Дата создания

en: Tags
ru: Теги

en: Departure Boat Terminal
ru: Терминал отправления судна

en: Arrival Boat Terminal
ru: Терминал прибытия судна

en: Departure Time
ru: Время отправления

en: Arrival Time
ru: Время прибытия

en: Experience Requirements
ru: Требования к опыту

en: Education Requirements
ru: Требования к образованию

en: Estimated Salary Unit Text
ru: Текст единицы предполагаемой зарплаты

en: Estimated Salary Max Value
ru: Максимальное значение предполагаемой зарплаты

en: Estimated Salary Min Value
ru: Минимальное значение предполагаемой зарплаты

en: Estimated Salary Value
ru: Значение предполагаемой зарплаты

en: Estimated Salary Currency
ru: Валюта предполагаемой зарплаты

en: Base Salary Unit Text
ru: Текст единицы базовой зарплаты

en: Base Salary Max Value
ru: Максимальное значение базовой зарплаты

en: Base Salary Min Value
ru: Минимальное значение базовой зарплаты

en: Base Salary Value
ru: Значение базовой зарплаты

en: Base Salary Currency
ru: Валюта базовой зарплаты

en: Job Location GeoCoordinates Longitude
ru: Долгота геолокации места работы

en: Job Location GeoCoordinates Latitude
ru: Широта геолокации места работы

en: Job Location Country
ru: Страна места работы

en: Job Location Postal Code
ru: Почтовый индекс места работы

en: Job Location Region
ru: Регион места работы

en: Job Location Locality
ru: Населённый пункт места работы

en: Job Location Street Address
ru: Уличный адрес места работы

en: Job Location Type
ru: Тип места работы

en: Job Benefits
ru: Преимущества работы

en: Incentive Compensation
ru: Стимулирующая компенсация

en: Hiring Organization Logo
ru: Логотип нанимающей организации

en: Hiring Organization URL
ru: URL нанимающей организации

en: Hiring Organization Name
ru: Название нанимающей организации

en: Job Immediate Start
ru: Немедленное начало работы

en: Industry
ru: Отрасль

en: Employment Type
ru: Тип занятости

en: Valid Through
ru: Действительно до

en: Direct Apply
ru: Прямое оформление

en: Maximum Attendee Capacity
ru: Максимальная вместимость

en: Address PostalCode
ru: Почтовый индекс адреса

en: Is Accessible For Free
ru: Доступно бесплатно

en: Number of Rooms
ru: Количество комнат

en: Floor Size
ru: Площадь

en: Number Of Rooms
ru: Количество комнат

en: Subject Of
ru: Тема

en: Trailer
ru: Трейлер

en: Number Of Episodes
ru: Количество эпизодов

en: Number Of Seasons
ru: Количество сезонов

en: File Size
ru: Размер файла

en: Cheat Code
ru: Чит-код

en: Game Platform
ru: Игровая платформа

en: Storage Requirements
ru: Требования к хранилищу

en: Memory Requirements
ru: Требования к памяти

en: Processor Requirements
ru: Требования к процессору

en: Possible Treatment Performed
ru: Возможное выполненное лечение

en: Possible Treatment Name
ru: Название возможного лечения

en: Primary Prevention Performed
ru: Выполненная первичная профилактика

en: Primary Prevention Name
ru: Название первичной профилактики

en: Diagnosis Name
ru: Название диагноза

en: Coding System
ru: Система кодирования

en: Medical Code
ru: Медицинский код

en: Associated Anatomy Name
ru: Название связанной анатомии

en: Alternate Name
ru: Альтернативное название

en: Supplies
ru: Принадлежности

en: Video Embed URL
ru: URL встраивания видео

en: Video Content URL
ru: URL контента видео

en: Video Thumbnail URL
ru: URL миниатюры видео

en: Estimated Cost Value
ru: Значение предполагаемой стоимости

en: Estimated Cost Currency
ru: Валюта предполагаемой стоимости

en: Answer Count
ru: Количество ответов

en: Question Date Created
ru: Дата создания вопроса

en: Question Upvote Count
ru: Количество голосов за вопрос

en: Question Description
ru: Описание вопроса

en: Question Title
ru: Заголовок вопроса

en: Acquire License Page
ru: Страница получения лицензии

en: Content Location
ru: Местоположение контента

en: Main Entity of page
ru: Главная сущность страницы

en: Seek To Second Number
ru: Перейти к номеру секунды

en: Seek To Video URL
ru: Перейти к URL видео

en: Embed Url
ru: URL встраивания

en: Thumbnail Url
ru: URL миниатюры

en: Upload Date
ru: Дата загрузки

en: Transcript
ru: Транскрипция

en: Date date Modified
ru: Дата изменения

en: Worst Rating
ru: Худший рейтинг

en: Review URL
ru: URL отзыва

en: Review Modified Date
ru: Дата изменения отзыва

en: Review Published Date
ru: Дата публикации отзыва

en: Review Publisher URL
ru: URL издателя отзыва

en: Review Publisher
ru: Издатель отзыва

en: Review Author URL
ru: URL автора отзыва

en: Review Author
ru: Автор отзыва

en: Review Description
ru: Описание отзыва

en: Review Name
ru: Название отзыва

en: Service Output
ru: Результат услуги

en: Provider Mobility
ru: Мобильность поставщика

en: Varies By
ru: Варьируется по

en: Product Group ID
ru: ID группы товаров

en: Award
ru: Награда

en: Return Shipping Fees Currency
ru: Валюта стоимости обратной доставки

en: Return Shipping Fees Value
ru: Значение стоимости обратной доставки

en: Return Shipping Fees Name
ru: Название стоимости обратной доставки

en: Shipping Transit Time Unit Code
ru: Код единицы времени доставки

en: Shipping Transit Time Max Value
ru: Максимальное значение времени доставки

en: Shipping Transit Time Min Value
ru: Минимальное значение времени доставки

en: Shipping Handling Time Unit Code
ru: Код единицы времени обработки

en: Shipping Handling Time Max Value
ru: Максимальное значение времени обработки

en: Shipping Handling Time Min Value
ru: Минимальное значение времени обработки

en: Shipping Destination Country
ru: Страна назначения доставки

en: Shipping Destination Street Address
ru: Уличный адрес назначения доставки

en: Shipping Destination Postal Code
ru: Почтовый индекс назначения доставки

en: Shipping Destination Region
ru: Регион назначения доставки

en: Shipping Destination Locality
ru: Населённый пункт назначения доставки

en: Shipping Rate Currency
ru: Валюта тарифа доставки

en: Shipping Rate Value
ru: Значение тарифа доставки

en: Return Policy Refund Type
ru: Тип возврата средств политики возврата

en: Return Policy Return Fees
ru: Стоимость возврата политики возврата

en: Return Policy Return Method
ru: Способ возврата политики возврата

en: Return Policy Merchant Return Days
ru: Дни возврата продавца политики возврата

en: Return Policy Category
ru: Категория политики возврата

en: Return Policy Applicable Country Code
ru: Применимый код страны политики возврата

en: Product Weight Unit
ru: Единица веса товара

en: Product Weight
ru: Вес товара

en: Seller Telephone
ru: Телефон продавца

en: Seller Country
ru: Страна продавца

en: Seller Postal Code
ru: Почтовый индекс продавца

en: Seller Region
ru: Регион продавца

en: Seller Locality
ru: Населённый пункт продавца

en: Seller Street Address
ru: Уличный адрес продавца

en: Seller Organization
ru: Организация продавца

en: Condition
ru: Состояние

en: VAT
ru: НДС

en: Offer Count
ru: Количество предложений

en: Brand Logo
ru: Логотип бренда

en: Brand Image
ru: Изображение бренда

en: Brand URL
ru: URL бренда

en: GeoCoordinates Longitude
ru: Долгота геокоординат

en: GeoCoordinates Latitude
ru: Широта геокоординат

en: Pets Allowed
ru: Разрешены домашние животные

en: Number Of Bedrooms
ru: Количество спален

en: Competency Required URL
ru: URL требуемой компетенции

en: Competency Required DefinedTermSet
ru: Набор определённых терминов требуемой компетенции

en: Competency Required Term Code
ru: Код термина требуемой компетенции

en: Competency Required Name
ru: Название требуемой компетенции

en: Credential Category DefinedTermSet
ru: Набор определённых терминов категории учётных данных

en: Credential Category Term Code
ru: Код термина категории учётных данных

en: Credential Category Name
ru: Название категории учётных данных

en: Educational Level DefinedTermSet
ru: Набор определённых терминов уровня образования

en: Educational Level Name
ru: Название уровня образования

en: Alternative Name
ru: Альтернативное название

en: Number of seasons
ru: Количество сезонов

en: Season Number
ru: Номер сезона

en: PodcastSeries URL
ru: URL серии подкастов

en: PodcastSeries Name
ru: Название серии подкастов

en: Hotel Room Offer Price Valid Through
ru: Цена предложения номера действительна до

en: Hotel Room Offer Price UnitCode
ru: Код единицы цены предложения номера

en: Hotel Room Offer Price Currency
ru: Валюта цены предложения номера

en: Hotel Room Offer Price
ru: Цена предложения номера

en: Hotel Room Offer Terms & Condition
ru: Условия предложения номера

en: Hotel Room Offer name
ru: Название предложения номера

en: Hotel Room Image
ru: Изображение номера

en: Hotel Room Description
ru: Описание номера

en: Hotel Room Name
ru: Название номера

en: Hotel Country
ru: Страна отеля

en: Hotel PostalCode
ru: Почтовый индекс отеля

en: Hotel Region
ru: Регион отеля

en: Hotel Locality
ru: Населённый пункт отеля

en: Hotel Street Address
ru: Уличный адрес отеля

en: Hotel Telephone
ru: Телефон отеля

en: Hotel Price Range
ru: Диапазон цен отеля

en: Hotel Description
ru: Описание отеля

en: Hotel Image
ru: Изображение отеля

en: Hotel Name
ru: Название отеля

en: Player Type
ru: Тип игрока

en: Read By
ru: Прочитано

en: Provider
ru: Поставщик

en: DateModified
ru: Дата изменения

en: DatePublished
ru: Дата публикации

en: Object Name
ru: Название объекта

en: Land Lord Name
ru: Имя арендодателя

en: Agent Name
ru: Имя агента

en: Location Phone
ru: Телефон местоположения

en: Price Valid From
ru: Цена действительна с

en: MedicalCode
ru: Медицинский код

en: Procedure Type
ru: Тип процедуры

en: How Performed
ru: Как выполняется

en: Followup
ru: Наблюдение

en: Preparation
ru: Подготовка

en: Body Location
ru: Местоположение на теле

en: Drug
ru: Лекарство

en: Recipe Instructions
ru: Инструкции рецепта

en: Video Duration
ru: Продолжительность видео

en: Video Upload Date
ru: Дата загрузки видео

en: Video EmbedUrl
ru: URL встраивания видео

en: Video ContentUrl
ru: URL контента видео

en: Video ThumbnailUrl
ru: URL миниатюры видео

en: Video Description
ru: Описание видео

en: Video Name
ru: Название видео

en: Recipe Ingredient
ru: Ингредиент рецепта

en: Serving Size
ru: Размер порции

en: Trans Fat
ru: Трансжиры

en: Unsaturated Fat
ru: Ненасыщенные жиры

en: Saturated Fat
ru: Насыщенные жиры

en: Cholesterol
ru: Холестерин

en: Carbohydrate
ru: Углеводы

en: Sugar
ru: Сахар

en: Sodium
ru: Натрий

en: Fiber
ru: Клетчатка

en: FAT
ru: Жиры

en: Protein
ru: Белки

en: Recipe Cuisine
ru: Кухня рецепта

en: Recipe Category
ru: Категория рецепта

en: Recipe Yield
ru: Выход рецепта

en: Total Time
ru: Общее время

en: Cook Time
ru: Время приготовления

en: Prepare Time
ru: Время подготовки

en: Offer Category
ru: Категория предложения

en: Provider SameAs
ru: Поставщик то же что

en: Course Code
ru: Код курса

en: Organization Email
ru: Email организации

en: Organization Phone
ru: Телефон организации

en: Organization URL
ru: URL организации

en: Low Price
ru: Низкая цена

en: High Price
ru: Высокая цена

en: Schedule Timezone
ru: Часовой пояс расписания

en: Schedule byMonthDay
ru: Расписание по дню месяца

en: Schedule byDay
ru: Расписание по дню

en: Schedule Repeat Frequency
ru: Частота повторения расписания

en: End Time
ru: Время окончания

en: Start Time
ru: Время начала

en: Previous Start Date
ru: Предыдущая дата начала

en: Location PostalCode
ru: Почтовый индекс местоположения

en: Announcement Location PriceRange
ru: Диапазон цен местоположения объявления

en: Announcement Location Image
ru: Изображение местоположения объявления

en: Announcement Location URL
ru: URL местоположения объявления

en: Announcement Location Telephone
ru: Телефон местоположения объявления

en: Announcement Location Address Region
ru: Регион адреса местоположения объявления

en: Announcement Location Address Locality
ru: Населённый пункт адреса местоположения объявления

en: Announcement Location Street Address
ru: Уличный адрес местоположения объявления

en: Announcement Location Name
ru: Название местоположения объявления

en: Announcement Location Type
ru: Тип местоположения объявления

en: Date Expires
ru: Дата истечения

en: Date Posted
ru: Дата размещения

en: Disease Prevention Info
ru: Информация о профилактике заболеваний

en: NewsUpdates And Guidelines
ru: Новости, обновления и рекомендации

en: Quarantine Guidelines
ru: Рекомендации по карантину

en: Provider Telephone
ru: Телефон поставщика

en: Provider postalCode
ru: Почтовый индекс поставщика

en: Provider Address Country
ru: Страна адреса поставщика

en: Provider Address Region
ru: Регион адреса поставщика

en: Provider Address Locality
ru: Населённый пункт адреса поставщика

en: Provider Street Address
ru: Уличный адрес поставщика

en: Financial Aid Eligible
ru: Право на финансовую помощь

en: Educational Program Mode
ru: Режим образовательной программы

en: Maximum Enrollment
ru: Максимальный набор

en: Terms PerYear
ru: Семестров в год

en: Term Duration
ru: Продолжительность семестра

en: Typical Credits PerTerm
ru: Типичное количество кредитов за семестр

en: Number Of Credits
ru: Количество кредитов

en: Time Of Day
ru: Время суток

en: Day Of Week
ru: День недели

en: Application Deadline
ru: Срок подачи заявки

en: Application StartDate
ru: Дата начала подачи заявки

en: Program Prerequisites
ru: Предварительные требования программы

en: Occupational Credential Awarded
ru: Присвоенная профессиональная учётная запись

en: Time To Complete
ru: Время на завершение

en: Creator URL
ru: URL создателя

en: Creator Description
ru: Описание создателя

en: Creator Name
ru: Имя создателя

en: Creator Type
ru: Тип создателя

en: Art Medium
ru: Художественная среда

en: Height
ru: Высота

en: Width
ru: Ширина

en: Art Work Surface
ru: Поверхность художественного произведения

en: Art Edition
ru: Издание художественного произведения

en: Art form
ru: Форма искусства

en: ScholarlyArticle Body
ru: Тело научной статьи

en: Editor
ru: Редактор

en: MedicalWebPage Section
ru: Раздел медицинской веб-страницы

en: ItemPage Section
ru: Размер страницы элемента

en: Same As
ru: То же что

en: Main Content Of Page
ru: Основной контент страницы

en: Specialty
ru: Специальность

en: Reviewed By
ru: Проверено

en: Last Reviewed
ru: Последняя проверка

en: Webpage Section
ru: Раздел веб-страницы

en: Content Location Postal Code
ru: Почтовый индекс местоположения контента

en: Content Location Country
ru: Страна местоположения контента

en: Content Location Region
ru: Регион местоположения контента

en: Content Location Locality
ru: Населённый пункт местоположения контента

en: Content Location Name
ru: Название местоположения контента

en: Associated Media
ru: Связанные медиа

en: Alternative Headline
ru: Альтернативный заголовок

en: Citation
ru: Цитата

en: AlumniOf
ru: Выпускник

en: Editor Image URL
ru: URL изображения редактора

en: Editor URL
ru: URL редактора

en: Editor Description
ru: Описание редактора

en: Editor HonorificSuffix
ru: Почётный суффикс редактора

en: Organization Name
ru: Название организации

en: Editor Name
ru: Имя редактора

en: Editor Type
ru: Тип редактора

en: ReviewedBy URL
ru: URL проверившего

en: ReviewedBy Description
ru: Описание проверившего

en: ReviewedBy HonorificSuffix
ru: Почётный суффикс проверившего

en: ReviewedBy Name
ru: Имя проверившего

en: ReviewedBy Type
ru: Тип проверившего

en: ReviewedBy
ru: Проверено

en: JobTitle
ru: Должность

en: Author Social Profile
ru: Социальный профиль автора

en: Author Image URL
ru: URL изображения автора

en: Author HonorificSuffix
ru: Почётный суффикс автора

en: Article Body
ru: Тело статьи

en: MakesOffer
ru: Делает предложение

en: Author URL
ru: URL автора

en: Author Description
ru: Описание автора

en: Author Type
ru: Тип автора

en: Date Modified
ru: Дата изменения

en: Identifier
ru: Идентификатор

en: Check-out Time
ru: Время выезда

en: Check-in Time
ru: Время заезда

en: Occupational Category
ru: Профессиональная категория

en: Date Published
ru: Дата публикации

en: Keywords
ru: Ключевые слова

en: Main Entity Of Page
ru: Главная сущность страницы

en: Medical Specialty
ru: Медицинская специальность

en: Hospital Affiliation URL
ru: URL affiliation больницы

en: Hospital Affiliation Name
ru: Название affiliation больницы

en: Employee
ru: Сотрудник

en: Founder
ru: Основатель

en: Additional Type
ru: Дополнительный тип

en: Service Offered URL
ru: URL предлагаемой услуги

en: Service Offered Name
ru: Название предлагаемой услуги

en: Area Served
ru: Обслуживаемая территория

en: Install OmniReview Free
ru: Установить OmniReview Free

en: Introduce to our New Product
ru: Представляем наш новый продукт

en: NEW
ru: НОВОЕ

en: Extra Options
ru: Дополнительные параметры

en: Fetch video details like thumbnail, title, and meta directly from YouTube API.
ru: Получайте детали видео, такие как миниатюра, название и мета-данные, напрямую из YouTube API.

en: YouTube API Sync
ru: Синхронизация YouTube API

en: Choose Image
ru: Выбрать изображение

en: Enter Title
ru: Введите название

en: Choose Video
ru: Выберите видео

en: ago
ru: тому назад

en: Submit Review
ru: Добавить отзыв

en: Anonymous
ru: Аноним

en: (Edit)
ru: (Изменить)

en: Your comment is awaiting moderation.
ru: Ваш комментарий ожидает проверки.

en: Top Rated
ru: Рейтинговое

en: Recommended
ru: Рекомендуется

en: Highlighted
ru: Выделено

en: Filter:
ru: Фильтр:

en: 1 Star
ru: 1 звезда

en: Load More
ru: Загрузить ещё

en: Loading...
ru: Загрузка ...

en: Edit
ru: Изменить

en: Upload Image
ru: Загрузить изображение

en: Are you sure to delete?
ru: Вы уверены, что хотите удалить?

en: Style
ru: Стиль

en: Criteria
ru: Критерии

en: Add New
ru: Добавить

en: Pagination Type
ru: Тип пагинации

en: 5 Star
ru: 5 звёзд

en: 4 Star
ru: 4 звезды

en: 3 Star
ru: 3 звезды

en: 2 Star
ru: 2 звезды

en: Upload Video
ru: Загрузить видео

en: OVERALL
ru: ОБЩИЙ

en: Based on %d rating | Based on %d ratings
ru[0]: На основе %d оценки
ru[1]: На основе %d оценок
ru[2]: На основе %d оценок

en: All Star
ru: Все звёзды

en: Oldest First
ru: Сначала старые

en: Latest First
ru: Сначала новые

en: Low Rated
ru: Низкий рейтинг

en: All Review
ru: Все отзывы

en: Sort:
ru: Сортировка:

en: Reviewed by %d user | Reviewed by %d users
ru[0]: Проверено %d пользователем
ru[1]: Проверено %d пользователями
ru[2]: Проверено %d пользователями

en: Highlight
ru: Выделить

en: CONS
ru: НЕДОСТАТКИ

en: Verified Customer
ru: Проверенный клиент

en: by:
ru: от:

en: Review Schema
ru: Схема отзыва

en: Write your review
ru: Напишите ваш отзыв

en: Edit your review
ru: Редактировать ваш отзыв

en: Sorry! You do not have permission.
ru: Извините! У вас нет прав.

en: File is too large. Max. upload file size is %s
ru: Файл слишком большой. Макс. размер загружаемого файла %s

en: Invalid file type: %s. Supported file types: %s
ru: Неверный тип файла: %s. Поддерживаемые типы файлов: %s

en: Review anonymously
ru: Отзыв анонимно

en: External Video Link
ru: Ссылка на внешнее видео

en: External Video
ru: Внешнее видео

en: Hosted Video
ru: Размещённое видео

en: Add Cons
ru: Добавить недостатки

en: Write Cons
ru: Написать недостатки

en: Add Pros
ru: Добавить преимущества

en: Write Pros
ru: Написать преимущества

en: It will show WC, EDD purchased badge
ru: Покажет значок покупки WC, EDD

en: Filter Options?
ru: Параметры фильтра?

en: Review Layout
ru: Макет отзыва

en: Review Summary Layout
ru: Макет сводки отзывов

en: Multi criteria
ru: Множественные критерии

en: Comments Review Module
ru: Модуль отзывов комментариев

en: Comment Reviews Module
ru: Модуль отзывов комментариев

en: Offer Availability
ru: Доступность предложения

en: Virtual Location URL
ru: URL виртуального местоположения

en: Virtual Location Name
ru: Название виртуального местоположения

en: Offer Price
ru: Цена предложения

en: Offer Currency
ru: Валюта предложения

en: Offer URL
ru: URL предложения

en: Coverage End Date
ru: Дата окончания освещения

en: Region
ru: Регион

en: Coverage Start Date
ru: Дата начала освещения

en: Headline
ru: Заголовок

en: Query
ru: Запрос

en: Get The Service
ru: Получить услугу

en: Premium Features Tab
ru: Вкладка премиум-функций

en: This section has been shifted to
ru: Этот раздел был перемещён в

en: Add New Template
ru: Добавить новый шаблон

en: Template Type
ru: Тип шаблона

en: Schema Templates
ru: Шаблоны схем

en: Edit Template
ru: Редактировать шаблон

en: Schema Template
ru: Шаблон схемы

en: Add Schema
ru: Добавить схему

en: URL Parameter
ru: Параметр URL

en: Sub Schema Type
ru: Подтип схемы

en: Modify Schema Output
ru: Изменить вывод схемы

en: Note:
ru: Примечание:

en: Disable custom schema on this page
ru: Отключить пользовательскую схему на этой странице

en: InActive
ru: Неактивно

en: Size
ru: Размер

en: Average Rating
ru: Средний рейтинг

en: Read More
ru: Читать далее

en: Date Format
ru: Формат даты

en: Tag
ru: Тег

en: Locations
ru: Местоположения

note: translators: %s: button label
en: Add %s
ru: Добавить %s

en: Ok, you deserve it
ru: Хорошо, вы это заслужили

en: I already did
ru: Я уже сделал

en: Hi
ru: Привет

en: Click here
ru: Нажмите здесь

en: Name of the plugin
ru: Название плагина

en: kcal
ru: ккал

en: Genre
ru: Жанр

en: Publisher
ru: Издатель

en: Format
ru: Формат

en: Pages
ru: Страницы

en: Source
ru: Источник

en: Background Color
ru: Цвет фона

en: Design Preview
ru: Предпросмотр дизайна

en: Auto Slide
ru: Автоматический слайд

en: Where
ru: Где

en: Front End
ru: Внешний интерфейс

en: Organization Type
ru: Тип организации

en: Course
ru: Курс

en: File does not exist.
ru: Файл не существует.

en: Add FAQ markup, Only if FAQ is available on the page
ru: Добавить разметку FAQ, только если FAQ доступен на странице

en: Add VideoObject markup, Only if video is available on the post
ru: Добавить разметку VideoObject, только если видео доступно в записи

en: classname
ru: имя класса

en: Review Usage
ru: Использование отзывов

en: 3. Using shortcode
ru: 3. Использование шорткода

en: 2. Using Widget
ru: 2. Использование виджета

en: 1. Using Gutenberg Block
ru: 1. Использование блока Gutenberg

en: There are three ways to display it.
ru: Есть три способа отображения.

en: Display On Page Content
ru: Отображать в контенте страницы

en: New Cons
ru: Новые недостатки

en: New Pros
ru: Новые преимущества

en: Pros & Cons
ru: Преимущества и недостатки

note: translators: %s: schema type
en: Enable %s on this page
ru: Включить %s на этой странице

note: translators: %s: schema type
en: %s schema is fetched automatically
ru: Схема %s загружается автоматически

en: Get the whole Json-ld generated by from Schema & Structured Data for WP & AMP
ru: Получить весь Json-ld, сгенерированный Schema & Structured Data for WP & AMP

en: Data from Schema & Structured Data for WP & AMP
ru: Данные из Schema & Structured Data for WP & AMP

en: Select Location
ru: Выбрать местоположение

en: Widget to display location
ru: Виджет для отображения местоположения

en: SASWP Location
ru: Местоположение SASWP

en: Nonce MisMatch
ru: Несоответствие nonce

en: Save Collection
ru: Сохранить коллекцию

en: Specific Rating
ru: Конкретный рейтинг

en: Custom CSS
ru: Пользовательский CSS

en: Default Reviewer Image
ru: Изображение рецензента по умолчанию

en: Stars Color Picker
ru: Выбор цвета звёзд

en: Exclude Source Link
ru: Исключить ссылку на источник

en: Slider Inteval
ru: Интервал слайдера

en: Hide Review Image
ru: Скрыть изображение отзыва

en: Without Page Reload
ru: Без перезагрузки страницы

en: Platform URL
ru: URL платформы

en: Platform id is missing
ru: ID платформы отсутствует

en: No Records Found
ru: Записи не найдены

en: Demo Review Text
ru: Текст демо-отзыва

en: Reset to Default
ru: Сбросить по умолчанию

en: Review Rating Stars
ru: Звёзды рейтинга отзыва

en: Color
ru: Цвет

en: Rating Heading
ru: Заголовок рейтинга

en: Customize The Design Appearance
ru: Настроить внешний вид дизайна

en: Release Date
ru: Дата выпуска

en: Series
ru: Серия

en: Difficulty
ru: Сложность

en: Cusine
ru: Кухня

en: Recipe By
ru: Рецепт от

en: Base Salary:
ru: Базовая зарплата:

en: Please describe the feature
ru: Пожалуйста, опишите функцию

en: Custom Schema (SASWP)
ru: Пользовательская схема (SASWP)

en: Custom profile information
ru: Пользовательская информация профиля

en: After Published
ru: После публикации

en: to download the format.
ru: для скачивания формата.

en: You must follow the format.
ru: Вы должны следовать формату.

en: Upload Reviews From CSV
ru: Загрузить отзывы из CSV

en: Enter License Key
ru: Введите лицензионный ключ

en: Renew License
ru: Продлить лицензию

en: Schema & Structured Data
ru: Схема и структурированные данные

en: License has been
ru: Лицензия была

en: license key is
ru: лицензионный ключ

en: One of your
ru: Один из ваших

en: Your License is
ru: Ваша лицензия

en: ScholarlyArticle
ru: Научная статья

en: ItemPage
ru: Страница элемента

en: ReviewNewsArticle
ru: Обзорная новостная статья

en: ReportageNewsArticle
ru: Репортажная новостная статья

en: OpinionNewsArticle
ru: Мненийная новостная статья

en: BackgroundNewsArticle
ru: Фоновая новостная статья

en: AskPublicNewsArticle
ru: Вопрос общественности новостная статья

en: AnalysisNewsArticle
ru: Аналитическая новостная статья

en: Please setup Logo to avoid structured data validation issue.
ru: Пожалуйста, настройте логотип, чтобы избежать проблем с валидацией структурированных данных.

en: Nope, May be later
ru: Нет, может быть позже

en: May we ask you to give it a 5-star rating on WordPress?
ru: Можем ли мы попросить вас поставить 5-звёздочный рейтинг на WordPress?

note: translators: %s: notice message
en: plugin for more than %s
ru: плагин более чем %s

en:  Schema & Structured Data
ru:  Схема и структурированные данные

en: Awesome, you've been using
ru: Отлично, вы используете

en: Customize the Design
ru: Настроить дизайн

en: TotalPress Custom Fields
ru: Пользовательские поля TotalPress

en: Repeater Mapping
ru: Сопоставление повторителя

en: Request timed out, please try again
ru: Время запроса истекло, пожалуйста, попробуйте снова

en: We are unable to create a folder in your uploads directory. Please Check your folder permission settings on server and allow it.
ru: Мы не можем создать папку в вашем каталоге загрузок. Пожалуйста, проверьте настройки разрешений папки на сервере и разрешите это.

en: Course:
ru: Курс:

en:  kcal
ru:  ккал

en: Calories
ru: Калории

en: Cooking Time
ru: Время приготовления

en: Preparing Time
ru: Время подготовки

en:  minutes
ru:  минут

en: Servings
ru: Порции

en: Difficulty:
ru: Сложность:

en: Cusine:
ru: Кухня:

en: Recipe By
ru: Рецепт от

en: No Image
ru: Нет изображения

en: Other reason
ru: Другая причина

en: Don't deactivate
ru: Не деактивировать

en: Only Deactivate
ru: Только деактивировать

en: Submit & Deactivate
ru: Отправить и деактивировать

en: If you have a moment, please let us know why you are deactivating:
ru: Если у вас есть минутка, пожалуйста, сообщите нам, почему вы деактивируете:

en: Please specify, if possible
ru: Пожалуйста, уточните, если возможно

en: I switched to another plugin
ru: Я переключился на другой плагин

en: How Can we help? Please describe your problem
ru: Чем мы можем помочь? Пожалуйста, опишите вашу проблему

en: Technical Issue
ru: Техническая проблема

en: I miss a feature
ru: Мне не хватает функции

en: I stopped using Schema plugin on my site
ru: Я перестал использовать плагин Schema на своём сайте

en: It is only temporary
ru: Это только временно

en: days remaning
ru: дней осталось

en: expiring in
ru: истекает через

en: Expired
ru: Истекла

en: Your
ru: Ваша

en: Valid for Lifetime
ru: Действительна пожизненно

en: License is
ru: Лицензия

en: Renew
ru: Продлить

en: NOTES
ru: ЗАМЕТКИ

en: DIRECTION
ru: ИНСТРУКЦИЯ

en: INGREDIENTS
ru: ИНГРЕДИЕНТЫ

en: Add to collection
ru: Добавить в коллекцию

en: Use these reviews to create a collection and use them to show on frontend.
ru: Используйте эти отзывы для создания коллекции и отображения их на внешнем интерфейсе.

en: Use Below shortcode to show reviews form in your website. Using this you can collect reviews from your website directly.
ru: Используйте шорткод ниже для отображения формы отзывов на вашем сайте. С его помощью вы можете собирать отзывы напрямую с вашего сайта.

en: You use Stars Rating plugin and has enabled Stars Rating option in Schema & Structured Data For WP & AMP. Use any one option for better comment form.
ru: Вы используете плагин Stars Rating и включили опцию Stars Rating в Schema & Structured Data For WP & AMP. Используйте одну из опций для лучшей формы комментариев.

en: Stars Rating
ru: Рейтинг звёздами

en: All the reviews can be imported from this plugin when you click start importing
ru: Все отзывы могут быть импортированы из этого плагина, когда вы нажмёте начать импорт

en: Before Published
ru: До публикации

en: Date
ru: Дата

en: Date Created
ru: Дата создания

en: By
ru: От

en: by
ru: от

en: vote
ru: голос

en: Accepted Answer
ru: Принятый ответ

en: Suggested Answers
ru: Предложенные ответы

en: Accepted Answers List
ru: Список принятых ответов

en: Accepted Answers
ru: Принятые ответы

en: Enter author name
ru: Введите имя автора

en: Vote
ru: Голос

en: Enter Question Description
ru: Введите описание вопроса

en: Enter Question Name
ru: Введите название вопроса

en: Q&A Block
ru: Блок вопросов и ответов

en: Delay Time In Sec
ru: Время задержки в секундах

en: Average
ru: Средний

en: Success
ru: Успех

en: You're already subscribed!
ru: Вы уже подписаны!

en: Your list ID is invalid.
ru: Ваш ID списка недействителен.

en: Your email address is invalid.
ru: Ваш email адрес недействителен.

en: Please fill in your name and email.
ru: Пожалуйста, заполните ваше имя и email.

en: Please enter reviews api key
ru: Пожалуйста, введите API ключ отзывов

en: Please enter api key
ru: Пожалуйста, введите API ключ

en: Please enter place id
ru: Пожалуйста, введите ID места

en: Blocks value is zero
ru: Значение блоков равно нулю

en: Reviews count should be in step of 10
ru: Количество отзывов должно быть кратно 10

en: Attach reviews to this schema type
ru: Прикрепить отзывы к этому типу схемы

en: Email id required
ru: Требуется email id

en: Status
ru: Статус

en: Previous Date
ru: Предыдущая дата

en: Event Status
ru: Статус мероприятия

en: Event On
ru: Мероприятие включено

en: Attendance Mode
ru: Режим посещения

en: Hours
ru: Часы

en: Minutes
ru: Минуты

en: Days
ru: Дни

en: Step
ru: Шаг

en: Materials
ru: Материалы

en: Material
ru: Материал

en: hours
ru: часов

en: Material Name
ru: Название материала

en: Steps
ru: Шаги

en: minutes
ru: минут

en: days
ru: дней

en: Enter material name
ru: Введите название материала

en: Tool
ru: Инструмент

en: Enter tool name
ru: Введите название инструмента

en: Tool Name
ru: Название инструмента

en: Step Description. Click the edit button to change this text.
ru: Описание шага. Нажмите кнопку редактирования, чтобы изменить этот текст.

en: Step Title
ru: Заголовок шага

en: Enter step title
ru: Введите заголовок шага

en: Estimate Cost
ru: Оценочная стоимость

en: Time Needed
ru: Необходимое время

en: HowTo Block
ru: Блок HowTo

en: Enable custom schema on this page
ru: Включить пользовательскую схему на этой странице

en: Text
ru: Текст

en: Question
ru: Вопрос

en: Heading Text
ru: Текст заголовка

en: Question List
ru: Список вопросов

en: First Answer. Click the edit button to change this text.
ru: Первый ответ. Нажмите кнопку редактирования, чтобы изменить этот текст.

en: First Question
ru: Первый вопрос

en: FAQ Block
ru: Блок FAQ

en: Unorder List
ru: Неупорядоченный список

en: Order List
ru: Упорядоченный список

en: Order Type
ru: Тип порядка

en: Faq Block
ru: Блок FAQ

en: Input your answer here
ru: Введите ваш ответ здесь

en: Answer
ru: Ответ

en: Input your question here
ru: Введите ваш вопрос здесь

en: Question Settings
ru: Настройки вопроса

en: Learn more
ru: Узнать больше

en: We guarantee no sensitive data is collected
ru: Мы гарантируем, что конфиденциальные данные не собираются

en: Allow
ru: Разрешить

en: Disallow
ru: Запретить

en: Data Tracking
ru: Отслеживание данных

en: Note:
ru: Примечание:

en: OK
ru: ОК

en: Note
ru: Примечание

en: Pagination
ru: Пагинация

en: Per Page
ru: На страницу

en: Rating Box
ru: Блок рейтинга

en: Setup Schema
ru: Настроить схему

en: Custom Schema
ru: Пользовательская схема

en: Restore to Auto Fetch
ru: Восстановить автозагрузку

en: Please enter the valid Json-ld. Whatever you enter will be added in page source
ru: Пожалуйста, введите действительный Json-ld. Всё, что вы введёте, будет добавлено в исходный код страницы

note: translators: %s: schema type
en: Disable %s on this page
ru: Отключить %s на этой странице

en: Schema & Structured Data on this post
ru: Схема и структурированные данные в этой записи

en: The attached collection will only be added in Json-ld
ru: Прикреплённая коллекция будет добавлена только в Json-ld

en: The attached reviews will only be added in Json-ld
ru: Прикреплённые отзывы будут добавлены только в Json-ld

en: Collection
ru: Коллекция

en: Item Type
ru: Тип элемента

en: Taxonomy (Tag)
ru: Таксономия (Тег)

en: Country
ru: Страна

en: No thanks
ru: Нет, спасибо

en: per
ru: за

en: Learn more.
ru: Узнать больше.

en: Yes Please
ru: Да, пожалуйста

en: No Thank You
ru: Нет, спасибо

en: Just Deactivate
ru: Просто деактивировать

en: Location Country
ru: Страна местоположения

en: Submit and Deactivate
ru: Отправить и деактивировать

en: Submitting form
ru: Отправка формы

en: Details (optional)
ru: Детали (необязательно)

en: Didn't work
ru: Не работало

en: Only required temporarily
ru: Требовалось только временно

en: Installed by mistake
ru: Установлено по ошибке

en: Found a better plugin
ru: Нашёл лучший плагин

en: Not the features I wanted
ru: Не те функции, которые я хотел

en: Lack of documentation
ru: Недостаток документации

en: Set up is too difficult
ru: Настройка слишком сложна

en: Before you deactivate the plugin, would you quickly give us your reason for doing so?
ru: Прежде чем вы деактивируете плагин, не могли бы вы быстро сообщить нам причину?

en: Sorry to see you go
ru: Жаль, что вы уходите

note: translators: %s: product type
en: Thank you for opting in to tracking. Would you like to receive occasional news about this %s, including details of new features and special offers?
ru: Спасибо, что согласились на отслеживание. Хотели бы вы получать периодические новости об этом %s, включая детали новых функций и специальные предложения?

en: Sure! I'd love to help
ru: Конечно! Я с радостью помогу

note: translators: %s: product type
en: Become a super contributor by opting in to our anonymous %1$s data collection and to our updates. We guarantee no sensitive data is collected.
ru: Станьте супер-участником, согласившись на наш анонимный сбор данных %1$s и на наши обновления. Мы гарантируем, что конфиденциальные данные не собираются.

en: We can't detect any product information. This is most probably because you have not included the code snippet.
ru: Мы не можем обнаружить какую-либо информацию о продукте. Это, скорее всего, потому что вы не включили фрагмент кода.

en: Provider Website
ru: Сайт поставщика

en: Provider Details
ru: Детали поставщика

en: Course Details
ru: Детали курса

en: To apply for this job
ru: Чтобы подать заявку на эту вакансию

en: Performers
ru: Исполнители

en: Organizers
ru: Организаторы

en: Venue
ru: Место проведения

en: This event is all day
ru: Это мероприятие на весь день

en: Event Details
ru: Детали мероприятия

note: translators: %s: product type
en: Thank you for installing our %1$s. We'd like your permission to track its usage on your site and subscribe you to our newsletter. We won't record any sensitive data, only information regarding the WordPress environment and %1$s settings, which we will use to help us make improvements to the %1$s. Tracking is completely optional.
ru: Спасибо за установку нашего %1$s. Мы хотели бы получить ваше разрешение на отслеживание его использования на вашем сайте и подписать вас на нашу рассылку. Мы не будем записывать какие-либо конфиденциальные данные, только информацию о среде WordPress и настройках %1$s, которую мы будем использовать для улучшения %1$s. Отслеживание полностью необязательно.

en: Select
ru: Выбрать

en: Yes
ru: Да

en: No
ru: Нет

en: Are you a premium customer ?
ru: Вы премиум-клиент?

en: Learn More...
ru: Узнать больше...

en: Place ID/Reviewed To
ru: ID места/Проверено до

en: Output reviews in front and its schema markup in source by using below shortcode
ru: Выводите отзывы на внешний интерфейс и их разметку схемы в исходном коде, используя шорткод ниже

en: Load More...
ru: Загрузить больше...

en: Reviews not found
ru: Отзывы не найдены

en: Get reviews attached to the schema type with three different method.
ru: Получите отзывы, прикреплённые к типу схемы, тремя разными способами.

en: Reviews form Shortcode
ru: Шорткод формы отзывов

en: Arrows
ru: Стрелки

en: Dots
ru: Точки

en: Filter
ru: Фильтр

en: Sorting
ru: Сортировка

en: Display
ru: Отображение

en: Display Type
ru: Тип отображения

en: Publish
ru: Опубликовать

en: Slider
ru: Слайдер

en: Add Property
ru: Добавить свойство

en: Collections
ru: Коллекции

en: Slider Type
ru: Тип слайдера

en: Carousel
ru: Карусель

en: Columns
ru: Колонки

en: Design
ru: Дизайн

en: Presentation
ru: Презентация

en: Add
ru: Добавить

en: Reviews Source
ru: Источник отзывов

en: Add Collection
ru: Добавить коллекцию

en: Ratings and reviews
ru: Рейтинги и отзывы

en: reviews
ru: отзывы

en: Based On
ru: На основе

en: Remains Limit
ru: Оставшийся лимит

en: Reviews fetched
ru: Отзывы получены

en: Your license key may not belong to this extension.
ru: Ваш лицензионный ключ может не принадлежать этому расширению.

en: Stored Successfully
ru: Успешно сохранено

en: Choose Method
ru: Выбрать метод

en: It will collect all the data from selected tag to a itemlist
ru: Он соберёт все данные из выбранного тега в список элементов

en: ItemList
ru: Список элементов

en: Add your social profile, Google will automatically crawl it in Knowledge Graph
ru: Добавьте ваш социальный профиль, Google автоматически просканирует его в Knowledge Graph

en: Social Profile
ru: Социальный профиль

en: Active
ru: Активно

en: Add Reviews
ru: Добавить отзывы

en: Event Type
ru: Тип мероприятия

en: Enter how to description
ru: Введите описание how to

en: Fixed Image
ru: Фиксированное изображение

en: Category
ru: Категория

en: Technical Support
ru: Техническая поддержка

en: Priority Support
ru: Приоритетная поддержка

en: Remove Data On Uninstall
ru: Удалить данные при деинсталляции

en: This will remove all of its data when the plugin is deleted
ru: Это удалит все его данные при удалении плагина

en: We get more than 100 technical queries a day but the Priority support plan will help you skip that and get the help from a dedicated team.
ru: Мы получаем более 100 технических запросов в день, но план приоритетной поддержки поможет вам пропустить это и получить помощь от выделенной команды.

en: Schema – All In One Schema Rich Snippets
ru: Schema - All In One Schema Rich Snippets

en: Token
ru: Токен

en: Site Id
ru: ID сайта

en: Author Name
ru: Имя автора

en: Excerpt
ru: Отрывок

en: Featured image
ru: Изображение записи

en: Permalink
ru: Постоянная ссылка

en: Site Title
ru: Название сайта

en: Tagline
ru: Краткое описание

en: Site URL
ru: URL сайта

en: Author First Name
ru: Имя автора

en: Author Last Name
ru: Фамилия автора

en: Custom Field
ru: Пользовательское поле

en: Author image
ru: Изображение автора

en: Publish Date
ru: Дата публикации

en: Manual Image URL
ru: Ручной URL изображения

en: Manual field
ru: Ручное поле

en: Manual Text
ru: Ручной текст

en: Manual Field
ru: Ручное поле

en: Last Modify Date
ru: Дата последнего изменения

en: Content
ru: Контент

en: Single Element
ru: Одиночный элемент

en: Reviews
ru: Отзывы

en: Something went wrong
ru: Что-то пошло не так

en: Location
ru: Местоположение

en: Platform
ru: Платформа

en: Review Date
ru: Дата отзыва

en: Shortcode
ru: Шорткод

[ctx: taxonomy singular name]
en: Platform
ru: Платформа

en: Quick Links
ru: Быстрые ссылки

en: Search Types
ru: Типы поиска

en: Update Platform
ru: Обновить платформу

en: Add New Platform
ru: Добавить новую платформу

en: New Platform Name
ru: Название новой платформы

en: Platforms
ru: Платформы

en: Place ID Finder
ru: Поиск ID места

en: How to show reviews on the website
ru: Как показывать отзывы на сайте

en: View Current Reviews
ru: Просмотреть текущие отзывы

en: Rating Module
ru: Модуль рейтинга

en: Reviews Module
ru: Модуль отзывов

en: Upgrade To Premium
ru: Обновить до премиум

en: Fetch
ru: Получить

en: Review Content
ru: Контент отзыва

en: Edit Platform
ru: Редактировать платформу

en: All Platform
ru: Все платформы

[ctx: taxonomy general name]
en: Platforms
ru: Платформы

en: Edit Review
ru: Редактировать отзыв

en: Add Review
ru: Добавить отзыв

en: Edit Location
ru: Редактировать местоположение

en: Add Location
ru: Добавить местоположение

en: Not fetched
ru: Не получено

en: Fetched Successfully
ru: Успешно получено

en: Place id is empty
ru: ID места пуст

en: License key is not active
ru: Лицензионный ключ не активен

en: User is not register
ru: Пользователь не зарегистрирован

en: Reviews for schema plugin is not activated
ru: Отзывы для плагина схемы не активированы

en: Reviews :
ru: Отзывы:

en: Widget to display Reviews
ru: Виджет для отображения отзывов

en: Upgrade to Pro!
ru: Обновить до Pro!

en: Premium features
ru: Премиум функции

en: Download
ru: Скачать

en: Learn More
ru: Узнать больше

en: If schema markup doest not have image, it adds this image to validate schema markup.
ru: Если разметка схемы не имеет изображения, она добавляет это изображение для валидации разметки схемы.

en: According to google validation tool, Image size must be greater than or equal to 1200*728
ru: Согласно инструменту валидации Google, размер изображения должен быть больше или равен 1200*728

en: The Knowledge Graph is a knowledge base used by Google and its services to enhance its search engine's results.
ru: Knowledge Graph — это база знаний, используемая Google и его сервисами для улучшения результатов поисковой системы.

en: This is a global schema settings, to display about, contact, website, archive, breadcrumbs, comments and site navigation schema type.
ru: Это глобальные настройки схемы, для отображения типа схемы о нас, контакты, сайт, архив, хлебные крошки, комментарии и навигация сайта.

en: We will help you setup Schema and Structured data on your website as per your requirements and as per recommendation by our expert developers.
ru: Мы поможем вам настроить схему и структурированные данные на вашем сайте в соответствии с вашими требованиями и рекомендациями наших экспертов-разработчиков.

en: Structured Data Setup & Error Clean Up
ru: Настройка структурированных данных и очистка ошибок

en: Inactive
ru: Неактивно

en: Get quick approval to Google News with our service. Our structured data experts will set up the Google News schema properly on your website.
ru: Получите быстрое одобрение для Google News с нашим сервисом. Наши эксперты по структурированным данным правильно настроят схему Google News на вашем сайте.

en: Google News Schema Setup
ru: Настройка схемы Google News

en: UPGRADE
ru: ОБНОВИТЬ

en: Active Development
ru: Активная разработка

en: Dedicated Schema Support
ru: Выделенная поддержка схемы

en: Translation Panel
ru: Панель перевода

en: Requires
ru: Требования

en: Homepage
ru: Главная страница

en: This feature requires
ru: Для этой функции требуется

en: Speakable
ru: Speakable (Доступно для озвучивания)

en: Has Map
ru: Есть карта

en: Language
ru: Язык

en: Place ID
ru: ID места

en: Latitude
ru: Широта

en: Title
ru: Заголовок

en: An error occurred, please try again.
ru: Произошла ошибка. Попробуйте еще раз.

en: Invalid license.
ru: Недействительная лицензия.

en: Your license key has reached its activation limit.
ru: Ваш лицензионный ключ достиг предела активации.

en: Setup Wizard
ru: Мастер установки

en: Documentation
ru: Документация

en: Global
ru: Глобально

en: Advanced
ru: Дополнительно

en: Premium Features
ru: Премиум-функции

en: Services
ru: Сервисы

en: Advanced Settings
ru: Расширенные настройки

en: Reset Settings
ru: Сбросить настройки

en: License
ru: Лицензия

en: Deactivate
ru: Деактивировать

en: Activate
ru: Активировать

note: translators: %s: date
en: Your license key expired on %s.
ru: Срок действия вашего лицензионного ключа истек в %s.

en: Your license key has been disabled.
ru: Ваш лицензионный ключ был отключен.

en: Your license is not active for this URL.
ru: Ваша лицензия не активна для этого URL.

en: This appears to be an invalid license key.
ru: Это недопустимый лицензионный ключ.

en: Default Data
ru: Данные по умолчанию

en: Place Id
ru: ID места

en: Edit Collection
ru: Редактировать коллекцию

en: Skip Setup
ru: Пропустить настройку

en: Run the Setup Wizard
ru: Запустить мастер настройки

en: You are almost ready :)
ru: Вы почти готовы :)

en: Welcome to Schema & Structured Data For WP
ru: Добро пожаловать в Schema & Structured Data For WP

en: The Documentation is always updated and available at
ru: Документация всегда обновляется и доступна по адресу

en: Is there a Documentation Available?
ru: Доступна ли документация?

en: Email Schema
ru: Схема Email

en:  before others and some best resources on monetization in a single email? - Free just for users of Structured Data!
ru:  раньше других и лучшие ресурсы по монетизации в одном письме? - Бесплатно только для пользователей Structured Data!

en: Structured Data update
ru: Обновление Structured Data

en: Do you want the latest on
ru: Хотите получать последние новости о

en: Start Date
ru: Дата начала

en: End Date
ru: Дата окончания

en: Import
ru: Импорт

en: Location Name
ru: Название локации

en: Valid From
ru: Действительно с

en: Location Region
ru: Регион местоположения

en: Location Locality
ru: Населенный пункт местоположения

en: Location Street Address
ru: Улица и дом местоположения

en: Rating Count
ru: Количество оценок

en: Price Currency
ru: Валюта цены

en: Application Category
ru: Категория приложения

en: Operating System
ru: Операционная система

en: Please Setup
ru: Пожалуйста, настройте

en: You have not set up default image in Schema & Structured Data For WP.
ru: Вы не настроили изображение по умолчанию в Schema & Structured Data For WP.

en: Serves Cuisine
ru: Обслуживаемая кухня

en: Menu
ru: Меню

en: Select an item
ru: Выбрать элемент

en: Let's Go
ru: Поехали

en: Or
ru: Или

en: Cancel
ru: Отмена

en: Start
ru: Старт

en: This Installation Wizard helps you to setup the necessary options for schema & structured data. It is optional & should take only a few minutes.
ru: Этот мастер установки поможет вам настроить необходимые параметры для schema и структурированных данных. Это необязательно и займет всего несколько минут.

en: Schema Added Successfully. Have fun!
ru: Schema успешно добавлена. Приятного использования!

en: This will reset your settings and schema types
ru: Это сбросит ваши настройки и типы схем

en: All
ru: Все

en: Author
ru: Автор

en: City
ru: Город

en: Logo
ru: Логотип

en: Settings
ru: Настройки

en: Description
ru: Описание

en: Tools
ru: Инструменты

en: Website
ru: Сайт

en: Name
ru: Имя

en: Misc
ru: Разное

en: Review
ru: Отзыв

en: Support
ru: Поддержка

en: Save Settings
ru: Сохранить настройки

en: Share:
ru: Поделиться:

en: Contact
ru: Контакт

en: Migration
ru: Миграция

en: Import / Export
ru: Импорт/экспорт

en: Export
ru: Экспорт

en: Reset
ru: Сбросить

en: About
ru: Детали

en: Send Message
ru: Сообщение

en: Placement
ru: Размещение

en: Skip
ru: Пропустить

en: Next
ru: Далее

en: Please define default parameters in the form of an array.
ru: Определите параметры по умолчанию в виде массива.

en: Please define an SVG icon filename.
ru: Задайте имя файла SVG значка.

en: Welcome
ru: Добро пожаловать

en: General Settings
ru: Общие настройки

en: Social Profiles
ru: Профили в соцсетях

en: Data Type
ru: Тип данных

en: Organization
ru: Организация

en: Person
ru: Персона

en: Linkedin
ru: LinkedIn

en: Article
ru: Статья

en: Product
ru: Товар

en: Basic
ru: Базовый

en: Post Type
ru: Тип записи

en: Post
ru: Запись

en: Post Category
ru: Рубрика записи

en: Post Format
ru: Формат записи

en: Page
ru: Страница

en: Other
ru: Другой

en: And
ru: И

en: Schema Type
ru: Тип Schema

en: Business Type
ru: Тип бизнеса

en: Postal Code
ru: Почтовый индекс

en: Phone
ru: Телефон

en: Image
ru: Изображение

en: Rating
ru: Рейтинг

en: Price
ru: Цена

en: Currency
ru: Валюта

en: Enable/Disable
ru: Включить / Отключить

en: Review Title
ru: Название отзыва

en: Add Item
ru: Добавить элемент

en: Help
ru: Помощь

en: Need Help
ru: Нужна помощь

en: Login
ru: Логин

en: Super Admin
ru: Супер админ

en: Return to dashboard
ru: Вернуться в консоль

en: Schema Types
ru: Типы схем

en: Compatibility
ru: Совместимость

en: Message sent successfully, Please wait we will get back to you shortly
ru: Сообщение успешно отправлено. Подождите, мы свяжемся с вами в ближайшее время

en: Message not sent. please check your network connection
ru: Сообщение не отправлено. проверьте ваше сетевое соединение

en: Frequently Asked Questions.
ru: Частые вопросы.

en: Select Schema
ru: Выберите Schema

en: Enjoy
ru: Наслаждайтесь

en: Navigate to
ru: Навигация

en: No Thanks
ru: Нет, спасибо

en: Setup Done. Have fun!
ru: Настройка завершена. Поздравляем!

en: Recipe
ru: Рецепт

en: Structured Data
ru: Структурированные данные

en: Show Globally
ru: Показать глобально

en: Logged in User Type
ru: Тип зарегистрированного пользователя

en: Page Template
ru: Шаблон страницы

en: Taxonomy Term
ru: Термин таксономии

en: Equal to
ru: Равно

en: Data has been imported succeessfully
ru: Данные успешно импортированы

en: Plugin data is not available or it is not activated
ru: Данные плагина недоступны или он не активирован

en: Provider Name
ru: Название компании-поставщика

en: Paywall
ru: Платный доступ

en: Review Location
ru: Положение отзыва

en: Before The Content
ru: Перед контентом

en: Pros
ru: Преимущества

en: Cons
ru: Недостатки

en: Summary Title
ru: Заголовок сводки

en: Over All Rating
ru: Общий рейтинг

en: Review Item Feature
ru: Характеристика элемента отзыва

en: Custom (Use ShortCode)
ru: Пользовательский (использовать шорткод)

en: After The Content
ru: После контента

en: Schema has been restored
ru: Schema была восстановлена

note: translators: %s: date
en: Modify %s Schema Output
ru: Изменить вывод схемы %s

en: Enter the class name of paywall section
ru: Введите имя класса раздела платного доступа

en: Is accessible for free
ru: Доступно бесплатно

en: Advance Schema Options
ru: Расширенные настройки Schema

en: Encoding Format
ru: Формат кодирования

en: Duration
ru: Продолжительность

en: Content URL
ru: URL контента

en: Item Condition
ru: Состояние товара

en: Availability
ru: Доступность

en: Price Valid Until
ru: Цена действительна до

en: Brand Name
ru: Название бренда

en: Best rating
ru: Лучшая оценка

en: Rating Value
ru: Значение оценки

en: Review Rating
ru: Оценка отзыва

en: Address Country
ru: Страна адреса

en: Address Region
ru: Регион адреса

en: Address Locality
ru: Населенный пункт адреса

en: Review Body
ru: Текст отзыва

en: Item Reviewed Type
ru: Тип оцениваемого элемента

en: Service Offer
ru: Предложение услуги

en: Area Served (City)
ru: Обслуживаемая территория (город)

en: Telephone
ru: Телефон

en: PostalCode
ru: Почтовый индекс

en: Locality
ru: Населенный пункт

en: Provider Type
ru: Тип поставщика

en: Service Type
ru: Тип услуги

en: Number of Reviews
ru: Количество отзывов

en: Aggregate Rating
ru: Сводный рейтинг

en: Price Range
ru: Диапазон цен

en: Operation Days
ru: Дни работы

en: State
ru: Область/Штат

en: Street Address
ru: Улица и дом

en: Business Name
ru: Название бизнеса

en: Sub Business Type
ru: Подтип бизнеса

en: Target Location
ru: Целевое местоположение

en: Type
ru: Тип

en: Exclude from:
ru: Исключить из:

en: Enable on:
ru: Включить на:

en: Not Equal to (Exclude)
ru: Не равно (Исключить)

en: Edit Schema Type
ru: Редактировать тип Schema

en: Add Schema Type
ru: Добавить тип Schema

en: Start Quick Setup?
ru: Начать быструю настройку?

en: Thank you for using Schema & Structured Data For WP plugin!
ru: Спасибо за использование плагина Schema & Structured Data For WP!

en: NewsArticl
ru: NewsArticle

en: Select Schema Type
ru: Выберите тип Schema

en: Enter Linkedin Page UR
ru: Введите URL страницы Linkedin

en: Enter Twitter Page UR
ru: Введите URL страницы Twitter

en: Enter Facebook Page UR
ru: Введите URL страницы Facebook

en: Basic Setup has been done. Navigate to plugin options panel to access all the options.
ru: Базовая настройка завершена. Перейдите на панель настроек плагина, чтобы получить доступ ко всем опциям.

en: Schema and Structured Data Installation Wizard
ru: Мастер установки Schema и Structured Data

en: Would you like to setup Social Profiles?
ru: Хотите настроить профили в соцсетях?

en: This wizard will set up AMP on your website, install plugin, and import content. It is optional & should take only a few minutes.
ru: Этот мастер настроит AMP на вашем сайте, установит плагин и импортирует контент. Это необязательно и займет всего несколько минут.

en: Thanks for using Structured Data!
ru: Спасибо за использование Structured Data!

en: ADD NEW SCHEMA
ru: ДОБАВИТЬ НОВУЮ SCHEMA

en: Where would you like this to be displayed?
ru: Где вы хотите, чтобы это отображалось?

en: Where would you like to enable the schema?
ru: Где вы хотите включить схему?

en: Support link
ru: Ссылка на поддержку

en: We always welcome all our users to share their issues and get them fixed just with one click to the link
ru: Мы всегда приветствуем, когда наши пользователи сообщают о своих проблемах и решают их всего одним кликом по ссылке

en: Where should users contact if they faced any issues?
ru: Куда пользователи должны обращаться, если столкнутся с проблемами?

en: Once we click on run test we can see the result whether the page or post is a valid one or not.
ru: После нажатия на кнопку запуска теста мы сможем увидеть результат, действительна ли страница или запись или нет.

en: and paste the link of your website.
ru: и вставьте ссылку на ваш сайт.

en: Structured data testing tool
ru: Инструмент тестирования структурированных данных

en: To check the page and post validation, please visit the
ru: Чтобы проверить валидность страницы или записи, пожалуйста, посетите

en: How can I check whether the pages or posts are valid or not?
ru: Как я могу проверить, действительны ли страницы или записи или нет?

en: How can I check the code whether the structured data is working or not?
ru: Как я могу проверить код, чтобы узнать, работают ли структурированные данные или нет?

en: How can I setup the Schema and Structured data for individual pages and posts?
ru: Как я могу настроить Schema и Structured data для отдельных страниц и записей?

en: Real estate agent info :
ru: Информация об агенте по недвижимости:

en: Import All Settings & Schema
ru: Импортировать все настройки и Schema

en: Export All Settings & Schema
ru: Экспортировать все настройки и Schema

en: All the settings and data you can import from this plugin when you click start importing
ru: Все настройки и данные, которые вы можете импортировать из этого плагина, нажав кнопку начать импорт

en: Just with one click on the Structured data option, you will find an add new options window in the structured data option panel. Secondly, you need to write the name of the title where, if you would like to set the individual Page/Post then you can set the Page/Post type equal to the Page/Post(Name).
ru: Просто кликнув один раз по опции Structured data, вы найдете окно добавления новых опций на панели опций структурированных данных. Во-вторых, вам нужно написать название заголовка, где, если вы хотите настроить отдельную Страницу/Запись, вы можете установить тип Страница/Запись равным Страница/Запись(Имя).

en: Set the contact us page of your website
ru: Установите страницу 'Свяжитесь с нами' вашего сайта

en: Set the about page of of your website
ru: Установите страницу 'О нас' вашего сайта

note: Description of the plugin
en: Schema & Structured Data adds Google Rich Snippets markup according to Schema.org guidelines to structure your site for SEO. (AMP Compatible)
ru: Schema & Structured Data добавляет разметку Google Rich Snippets в соответствии с рекомендациями Schema.org для структурирования вашего сайта для SEO. (Совместимо с AMP)
